Jak przygotować dziecko do żłobka?

Opracowała: mgr Dominika Zielińska
  • Pierwsze dni w nowym środowisku dla każdego bywają trudne, zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego dziecka. Podjęta została decyzja – oddajemy nasze największe Szczęcie, naszego Maluszka do żłobka. To rewolucja dla całej Waszej rodziny. Nie tylko maluch, ale i Wy jako rodzice musicie odtąd zmierzyć się z zupełnie nową dla Was sytuacją, na nowo zorganizować plan dnia i nauczyć się spędzać go w pewnym wymiarze osobno. Z tak ważną zmianą w Waszym życiu trzeba się oswoić.
    Dzieci bardzo dobrze odczuwają emocje, jeśli widzą u rodziców strach i zdenerwowanie, również będą to czuły. Dlatego bardzo ważne jest podejście rodzica do nowej sytuacji aby zachować zimną krew i nie okazywać niepewności.
    Oddając dziecko do żłobka musimy zaufać Paniom opiekunkom, im również zależy na bezpieczeństwie i komforcie Twojego Maluszka i będą robić wszystko aby jak najszybciej to odczuło. 

    Okres adaptacyjny każde dziecko przeżywa indywidualnie i nie ma reguły jak długo może ona trwać, zależy to od wielu czynników między innymi od osobowości lub przeżytych doświadczeniach.

    Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka porad które pomogą w okresie adaptacji i przygotują dziecko do rozpoczęcia swojej nowej przygody w życiu.

  • Kilka porad,

    które pomogą w okresie adaptacji i przygotują dziecko do rozpoczęcia swojej nowej przygody w życiu.
    Kontakt z rówieśnikami

    Przyzwyczajaj dziecko do obecności innych dzieci w pobliżu, wspólna zabawa i dzielenie się zabawkami nie będzie wtedy dla Twojego dziecka czymś nowym i pozwoli na szybkie nawiązywanie interakcji z innymi żłobkowiczami.

    Pozwól na samodzielność i zabawę bez udziału rodzica

    Dziecko o wiele łatwiej będzie mogło się odnaleźć w nowym środowisku, jeśli będzie umiało samodzielnie się bawić. Dzięki swobodnej zabawie dziecko ma możliwość odkrywania i pogłębiania swoich umiejętności.

    Organizowanie krótkich rozstań z maluszkiem

    Organizowanie krótkich rozstań z maluszkiem, który zostanie z babcią, ciocią, czy z tatą – pozwoli to przygotować dziecko do pożegnań i to co po nich następuje. Pamiętaj, aby takie spotkania organizować poza jego domem rodzinnym. Maluch musi powoli oswajać się z nowym otoczeniem i przyzwyczajać do nieznanych mu miejsc.

    Etapowe dostosowanie rytmu dnia

    Etapowe dostosowanie rytmu dnia w domu do rytmu dnia w żłobku. Warto dowiedzieć się wcześniej jak wyglądają żłobkowe rytuały, jaki jest harmonogram dnia i zasady postępowania np. przy jedzeniu, leżakowaniu etc.

    Zapoznanie dziecka z nocnikiem, sztućcami, kubeczkiem

    Kształtowanie samodzielności dziecka zaczynamy tak wcześnie, jak jest to tylko możliwe.

    Oswój dziecko z miejscem

    Opowiadaj o żłobku, dzieciach i zabawach. Dodatkowo, jeśli mieszkasz w pobliżu żłobka – spaceruj z dzieckiem koło budynku. Aby oswoić się z miejscem – zatrzymaj się przy budynku żłobka, pokaż Małemu nowy plac zabaw. Dziecko, które wchodzi do zupełnie obcego miejsca, na zupełnie obcy plac zabaw z pewnością będzie bardziej zestresowane, niż to, które kojarzy miejsce np. ze spacerów.

    Przygotuj wcześniej wyprawkę

    Kup/przygotuj potrzebne rzeczy wcześniej, żeby maluch mógł w nich chwilę pochodzić/pobawić się/oswoić się np. pantofelki. Fajnie, jeśli będzie wśród nich jakiś miś czy kocyk, którego używacie w domu. Poprzez zabawę lub towarzyszenie przy zasypianiu, będzie pachniał i kojarzył mu się z domem w żłobku, a zatem będzie wzbudzał dobre emocje i poczucie bezpieczeństwa.

    Nie przeprowadzaj w tym czasie życiowych rewolucji

    Nie odstawiaj od piersi, nie zmieniaj nagle stylu usypiania, nie odzwyczajaj od smoczka ani od pieluszki. Naprawdę będzie na to lepszy czas. Zapewnij dziecku spokój, wsparcie, dużo przytulania i uwagi, aby wiedziało, że może wrócić do bezpiecznej przystani, jaką jesteś Ty, Jego tata i dom, który tworzycie.

  • Zapisz swoją pociechę do żłobka Bajka

Skip to content