-
Procedury bezpieczeństwa w Publicznym Żłobku „Bajka” w Wietrzychowicach w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- § 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejszy dokument określa procedury bezpieczeństwa na terenie Publicznego Żłobka „Bajka” w Wietrzychowicach w okresie pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników oraz rodziców/ opiekunów dzieci uczęszczających do żłobka.
- Celem procedur jest:
- zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem;
- umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowej.
- Regulamin i procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem, dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do żłobka jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące załącznik nr 1.
- § 2 OBOWIĄZKI DYREKTORA
- Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące
w żłobku do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii choroby COVID-19. - Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
- Organizuje pracę personelu z uwzględnieniem wzmożonego reżimu sanitarnego
w warunkach pandemii choroby COVID-19. - Planuje organizację pracy żłobka, na podstawie analizy informacji o liczbie dzieci zebranych od rodziców, którzy decydują się przyprowadzić dziecko do żłobka w czasie pandemii.
- Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje
o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do żłobka.
W związku z powyższym wymaga od rodziców/opiekunów podpisania odpowiedniej DEKLARACJI- stanowiącej załącznik nr 2. - Zapewnia pomieszczenie do izolacji, w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika.
- Wyposaża w/w pomieszczenie w zestawy ochronne, w skład których wchodzą:
fartuch ochronny z długim rękawem, maseczki jednorazowe, rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji. - Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, maseczki, fartuch z długim rękawem) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Wyposaża żłobek: w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, w mydła antybakteryjne oraz instrukcje prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci,
a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk. - Zapewnia codzienną dezynfekcję sprzętu na żłobkowym placu zabaw, wyznaczając do tego pracownika.
- Umieszcza w przedsionku, przy wejściu do żłobka Instrukcję zdejmowania rękawiczek jednorazowych oraz kosz na zużyte rękawiczki.
- Nadzoruje prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników poprzez zobowiązanie pracowników do monitoringu poszczególnych czynności (wpisywanie godziny wykonania danej czynności w karcie).
- Umieszcza w wyznaczonych pomieszczeniach, na widocznym miejscu wykaz potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Przygotowuje ścieżkę szybkiej komunikacji z rodzicami, poprzez załączenie wykazu telefonów do obojga rodziców dzieci w prowadzonych dziennikach zajęć.
- § 3 OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
- Każdy pracownik żłobka zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury przynajmniej jeden raz dziennie.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu ze żłobka, a ponadto w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk lub myją ręce wodą z mydłem.
- Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po żłobku.
- Pracownicy pracują w żłobku wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu.
- Opiekunki i pomoc opiekuna pełniące dyżur w żłobku:
- a) Organizują działania opiekuńcze w wymiarze 8 godz. dziennie.
- b) Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w żłobku i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
- c) Instruują i dają przykład, pokazują techniki właściwego mycia rąk.
- d) Przypominają, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie po wejściu do żłobka, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza. Korzystają tylko z ręczników papierowych.
- e) Unikają organizowania większych skupisk dzieci przy jednej zabawce i na placu zabaw.
- f) Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknach – o ile pogoda na to pozwala.
- g) Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia – co najmniej raz na godzinę.
- h) Czuwają i odpowiadają za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub jakiekolwiek objawy chorobowe.
- i) Dokonują pomiaru temperatury u dzieci w wypadku wystąpienia objawów chorobowych.
- j) W razie potrzeby dezynfekują miejsca i przedmioty, z którymi kontakt miała osoba dorosła lub dziecko podejrzane o zakażenie.
- Opiekunki nie pełniące dyżuru w żłobku:
W godzinach pracy żłobka pozostają do dyspozycji dyrektora, aby włączyć się w razie potrzeby w niezbędne działania.
3) Sprzątaczka:
- Wykonuje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania
w czystości ciągów komunikacyjnych, zapisując w Karcie monitoringu prac porządkowych. - Dezynfekuje powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, ławeczki i szafki w szatni, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków, zapisując w Karcie monitoringu prac porządkowych.
- Dodatkowo czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem.
4) Intendent:
- Dba o higieniczny odbiór towaru. Zwraca uwagę na ubiór: fartuch biały, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar.
- Rygorystycznie przestrzega przepisów regulujących jego pracę.
- § 4 OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego
w warunkach pandemii koronawirusa w żłobku i podpisują omówione w § 1 pkt. 3 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1 i omówioną w § 2 pkt.5 DEKLARACJĘ stanowiącą załącznik nr 2. - Przekazują dyrektorowi lub opiekunce istotne informacje o stanie zdrowia dziecka. Do żłobka może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
- Nie wolno posyłać do żłobka dziecka, jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Rodzice stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do żłobka, jeśli wcześniej chorowało.
- Rodzice pilnują, aby dziecko nie zabierało do żłobka zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny, m.in. myciu rąk wodą
z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. - Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Rodzice są zobowiązani do odbierania telefonów ze żłobka i podania aktualnych kontaktów
w przypadku zmiany numeru. - Bezwzględnie, przy każdym wejściu/wyjściu ze żłobka odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.
- Przyprowadzanie i odbieranie dzieci do żłobka:
- a) Przyprowadza dziecko do żłobka tylko jedna osoba. Zaleca się, aby w miarę możliwości ta sama osoba również odebrała dziecko.
- b) Rodzice mogą wchodzić z dziećmi tylko do szatni z zachowaniem odstępu od kolejnego rodzica z dzieckiem 1,5 metra, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności ( min. osłona ust i nosa oraz dezynfekcja rąk). W szatni może przebywać maksymalnie 2 rodziców z dziećmi, dodatkowo jedna osoba z dzieckiem w przedsionku.
- c) Pracownik dyżurujący w szatni – odpowiada za ilość osób w pomieszczeniach szatni.
- d) Dziecko pod opieką dyżurującego pracownika przechodzi do sali zabaw.
- e) Rodzice mogą przebywać wyłącznie w szatni żłobka, nie mogą przechodzić do innych pomieszczeń. Czas pobytu powinien być skrócony do niezbędnego minimum.
- § 5 PRACA ŻŁOBKA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do sali zabaw są zamknięte. Chęć wejścia sygnalizuje się ogólnym dzwonkiem.
2.Ograniczenie liczebności grup:
- a) Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
- b) W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
- c) Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
- § 6 PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
- Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (np. duszności, kaszel, gorączkę):
- Opiekunka bezzwłocznie odizolowuje dziecko do wyznaczonego miejsca izolacji.
- Opiekunka bezzwłocznie zabezpiecza się w: przyłbicę lub maskę, fartuch ochronny
i rękawiczki. - Opiekunka pozostaje z dzieckiem utrzymując, w miarę możliwości, 2 m odległości.
- Opiekunka telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, a w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112.
- Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
- Obszar, w którym przebywało dziecko poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych.
- Pracownicy zostają poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować , że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Pracownik, będący na stanowisku pracy, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączkę):
- Zgłasza telefonicznie ten fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia.
- Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych dzieci do żłobka.
- Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, a w razie złego stanu zdrowia pracownika wzywa służby, które podejmują dalsze kroki.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych.
- § 7 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
- Procedury obowiązują do odwołania.